Gra terenowa „Detektywi kaszubskich historii”

gra_terenowa

Wartym wspomnienia szlakiem jest zrealizowana w ramach projektu „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi” gra terenowa „Detektywi Kaszubskiej Historii”. Fabuła tej zabawy powstała w oparciu o historię Swornegaci oraz kulturę i tradycję naszego regionu. Dzięki niej możemy poznać postacie takie jak ks. Benedykt Gierszewski czy Bolesław Drewek. Mamy okazję zaznajomić się również z ludowymi obrzędami, rękodziełem czy językiem.

Udział w zabawie można wziąć za pomocą smartfona- sporo materiałów związanych z grą sczytuje się przy pomocy kodów QR. Osoby, które nie posiadają tego typu telefonu mają możliwość zagrania dzięki tabliczkom informacyjnym.

Rozpoczynając zabawę w „Detektywa Kaszubskiej Historii” warto najpierw odwiedzić Kaszubski Domu Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach, przy którym znajduje pierwszy punkt gry. Pracownicy KDRL udzielają niezbędnych instrukcji i wręczą mapę prowadzącą do 11 kolejnych miejsc o historycznym i kulturowym znaczeniu dla Swornegaci. Grę można rozegrać w dwóch wersjach – krótszej, zawierającej 8 punktów zlokalizowanych we wsi, a także dłuższej (dodatkowe 4 punkty zlokalizowane w pewnej odległości od wsi) doskonale sprawdzającej się podczas wyprawy rowerowej.