Wiejski Dom Kultury

Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach

W 1963 roku w Swornegaciach powstał Gromadzki Dom Kultury. Został on wybudowany w ramach popularnych wówczas akcji czynów społecznych. W GDK znajdowała się sala kinowo-widowiskowa, biblioteka publiczna, klubokawiarnia, i siedziba Rady. Od 2003 roku placówka funkcjonuje w strukturach Gminnego Ośrodka Kultury, jako Wiejski Dom Kultury.

W 2013 roku został zrealizowany projektu obejmujący kompleksowy remont budynku. Środki na ten cel pozyskano z Programu Operacyjnego „Ryby”. Remont Wiejskiego Domu Kultury pozwolił na stworzenie technicznych warunków i podstaw do utworzenia miejsca prezentacji i promocji rybactwa śródlądowego i walorów przyrodniczych, a także zachowania dorobku kulturowego pokoleń mieszkańców Swornegaci. W nadbudowanych pomieszczeniach zorganizowano m.in. izbę muzealno- edukacyjną pn. „Świat wodny Kaszub” oraz wystawę sprzętu rybackiego pozyskanego od okolicznych mieszkańców i związanego z dawną gospodarką wodną (m. in. odrestaurowanej, wyłowionej z jeziora Duże Głuche siedemnastowiecznej łodzi jednopiennej- dłubanki).

Placówka słynie z organizacji wielu cyklicznych imprez, m. in. gry terenowej „Test Kaszuba”, która polega na wykonywaniu zadań związanych z kaszubską kulturą i tradycją. WDK jest współorganizatorem licznych zawodów sportowych, takich jak „Regaty o Błękitną Wstęgę Jeziora Karsińskiego”, „Jesienny Bieg Ekologiczny” oraz „Kaszubskie Regaty Wioślarskie im. B. Drewka”.

W WDK działa kółko teatralne, sekcja plastyczna, sportowa i pracownia muzyczna. Jedną z ważniejszych misji WDK jest popularyzacja tradycji i kultury kaszubskiej. Instruktorzy organizują pokazowe warsztaty wypieku chleba sworzyńskiego, warsztaty rękodzieła, promują język kaszubski. W ramach „Letnich spotkań z kulturą kaszubską” organizowane są m. in. „Kaszubskie czwartki”, w trakcie których można posłuchać regionalnej muzyki i zabawnych anegdot, a także spróbować tradycyjnych potraw kaszubskich.

Pod opieką WDK w Swornegaciach znajduje się amfiteatr nad jeziorem Karsińskim, w którym odbywa się mnóstwo festynów i zabaw tanecznych, np. cykliczny „Kaszubski Festiwal Piosenki Country i Folk „CHECZ”.

W WDK w Swornegaciach istnieje stały dostęp do Internetu.